Pokojová anténa je zařízení k příjmu nebo k vysílání televizních nebo rádiových signálů vzduchem. Do domácností, kde je pokrytí DVB-T signálem dostatečné, jsou určeny pokojové televizní antény DVB-T2. Využívají se buď prutové antény a nebo panelové antény. Pokrytí DVB-T2 signálem, jež je potřeba pro příjem digitálního pozemního vysílání, nezahrnuje zatím celé území našeho státu, ale digitalizace úspěšně pokračuje. Nyní jsou v provozu čtyři vysílací sítě - multiplexy (balíky programů).

Pokojové prutové antény jsou všesměrové, panelové antény jsou směrové. Mají tedy lepší příjem (zisk) signálu od konkrétního vysílače televize. V případě pokrytí dané oblasti slabým signálem DVB-T2 je možno využít televizní antény se zesilovačem signálu. Těmto zařízením se říká pokojové televizní antény aktivní. Jsou tedy napájeny el. energií z přijímače (pokud to umožňuje) nebo přídavným zdrojem. Bez zesilovače jsou pasivní antény - vhodné pro oblasti se silným pokrytím signálem.

Pokud pokojová pasivní anténa není k příjmu dostatečná, lze signál zesílit průběžným předzesilovačem s napájením. Zesílení již aktivní pokojové antény se zesilovačem nemusí přinést chtěný výsledek.